Par izdegšanas problēmu runā un raksta arvien vairāk. Lai arī tā pat tiek uzskatīta par modes lietu, tas nepadara problēmu par mazāk nopietnu un svarīgu, jo tas ir fakts, ka izdegšanas sindroms mūsdienās skar arvien vairāk cilvēku. Vērtīga informācija par šo tēmu atrodama rakstā "Strādā, bet iemācies neizdegt!" nesen iznākušajā IEVAS speciālizlaidumā "Mazāk stresa".
Šeit apkopoti vien daži ieteikumi, kas palīdzēs izvairīties no izdegšanas.
1. Strādājiet gudrāk
Ļoti garas stundas nepadara jūs labāku savā darbā vai produktīvāku. Faktiski nesenais Stenfordas universitātes pētījums atklāja, ka stundas produktivitāte krasi samazinās, ja cilvēks strādā vairāk nekā 50 stundas nedēļā. Lai izvairītos no izdegšanas, esiet stratēģiski laika pārvaldībā. Nosakiet svarīgākos uzdevumus darbā un koncentrējieties tikai uz šo mērķu izpildi. Pēc tam, kad tie ir pabeigti, koncentrējieties uz nākamajiem steidzamākajiem uzdevumiem.
2. Regulāri pārtraukumi darbā
Jūsu smadzenes spēj koncentrēties tikai apmēram 90 minūtes, pirms tās zaudē jaudu un tām ir nepieciešams pārtraukums. Neņemot to vērā, faktiski tiek samazināta kognitīvā veiktspēja un pazeminātas jūsu spējas risināt problēmas. Regulāri veicot pārtraukumus, jūs dodat smadzenēm un ķermenim iespēju atgūties un atjaunoties. Pēc katrām 90 intensīva darba minūtēm ieteicams veikt 15 līdz 20 minūšu pārtraukumu.
3. Neaizmirstiet par kustībām
Fiziskās aktivitātes, iespējams, ir vissvarīgākā lieta, ko varat darīt, lai jūsu smadzenes un ķermenis būtu vesels. Vingrinājumi smadzenēs aktivizē tos pašus ceļus kā morfīns un palielina endorfīnu, jūsu dabiskās pašsajūtas neirotransmiteru, izdalīšanos. 10 minūšu pastaiga var uzlabot garastāvokli līdz 2 stundām. Aktīvu kustību izmantošana darbā palīdz jūsu ķermenim būt možam un prātam asam.
4. Runājiet ar savu priekšniecību
Bezgalīgi darāmo darbu saraksti? Nepamatota darba slodze? Dienā nav pietiekami daudz laika, lai paveiktu darbu? Runājiet ar savu vadītāju par to, kā jūtaties. Aprakstiet radušos nelīdzsvarotību un ierosiniet risinājumus, kā uzlabot jūsu efektivitāti. Veselīgā darba vidē sevis izspiešana līdz pēdējam netiek novērtēta... godīgums gan.
5. Izveidojiet veselīgas robežas
Tehnoloģija devusi iespējas cilvēkiem uzturēt pastāvīgu kontaktu vienam ar otru. Tas ir arī radījis darba vidi, kurā no darbiniekiem tiek sagaidīts, ka viņi nekavējoties atbildēs uz pieprasījumiem. Pastāvīgi pieslēdzoties, daudzi nespēj atpūsties un uzlādēties. Apgūstiet mākslu pateikt nē, lai atvienotos no darba un izvairītos no darba izdegšanas. Izmantojiet veselīgas robežas, pēc darba stundām izslēdziet paziņojumus un noteiktus laikus (piemēram, nedēļas nogalēs) un vietas (piemēram, pie pusdienu galda) norādiet kā “zonas bez darba”.
6. Kvalitatīvs miegs
Miega režīms ir kritiski svarīgs jūsu veselībai, pašsajūtai un smadzeņu darbībai, tāpēc novērtējiet to un neļaujiet savam darbam ielauzties šajās dārgajās stundās. Lai optimāli strādātu, pieaugušajiem ieteicams katru nakti gulēt 7–9 stundas.
Neatkarīgi no tā, vai jūs esat uz izdegšanas robežas vai jau strādājat "ar dūmiem", nekad nav par vēlu uzņemties atbildību par savu fizisko un garīgo veselību. Šo padomu izmantošana var palīdzēt samazināt izdegšanu darbā .