user_mobilelogo

Valodu apguvei nav bioloģiski noteikta ierobežojuma, un nav nekādas nepieciešamības vecāka gadagājuma cilvēkiem izmantot valodas apguvei citas metodes. Saskaņā ar pētījumiem, gados vecākiem cilvēkiem, kas vēlas mācīties, ir dažas priekšrocības - viņi ir ne tikai motivēti mācīties, bet ari dzīves laikā apguvuši mācību stratēģijas, literāro valodu un citus resursus. Turklāt jaunas valodas apguve ir lieliska smadzenēm - tā faktiski attīsta jaunus neironu ceļus, veido jaunus savienojumus, pievieno elastību. Un kurš no mums to negribētu?

Inese Putniece, psihoterapeite, psiholoģijas maģistre: “Mācīšanās jebkurā vecumā nāk par labu atmiņai, domāšanai un kognitīvajiem (izziņas) procesiem kopumā. 

Jaunu iemaņu, tai skaitā valodas apguve vai uzlabošana dod arī pašpārliecību un pašvērtību, pat jau nav aktuāli noturēties darba tirgū, kurā tiek vērtētas cilvēka zināšanas un prasmes, ne tikai vecums. Bieži tas nepieciešams labākai pašapziņai un augstākai dzīves kvalitātei, ko dod zināšanas un apvāršņa paplašināšana.

Arī pie savas angļu valodas skolotājas Janas Vasiles nokļuvu, pateicoties Facebook grupai Iedvesma labākai dzīvei! Un notika tas zīmīgi - kad atgriezos no komandējuma, kurā nācās daudz komunicēt angliski, pārdomāju, ka man vajadzētu uzlabot savu angļu valodu. Lai gan runāju, saprotu un rakstu jau ilgāku laiku šajā valodā, tomēr brīvi nejūtos, un, kad aiziet sarunas angļu valodā, pat ja sarunas dalībnieki nav angļi, bet vienkārši labāk pārzina šo valodu, mulstu un netieku līdzi. Jā, arī nevaru atrast vajadzīgos vārdus, kad to vajag (pēc tam- ak, es taču to zināju!). Un nedod Dievs, ja sarunas biedrs būs no Lielbritānijas, tad saprast vēl grūtāk. 

Braucot taksometrā mājup no lidostas, telefonā saņēmu viņas ziņu. Kā savas apņemšanās - "man jāuzlabo sava angļu valoda!" - apstiprinājumu un ceļazīmi. Lieliski! Tā arī sāku mācīties pie Janas. Mūsu nodarbības notika mājīgā gaisotnē Izaugsmes kafejnīcā Spīkīzī nelielā sieviešu grupā. Bija jūtams arī kaut kas vienojošs šīm dāmām - neskaitot vēlmi uzlabot savu angļu valodu, jo visas bijām no Facebook grupas "Iedvesma labākai dzīvei". Bija gan mājas darbi, gan iespēja runāt, klausīties, apgūt jaunus vārdus, labot savas un citu gramatiskās kļūdas. Bet vislielāko prieku un pārliecību deva iespēja runāt un izteikties, nekautrējoties par savu šī brīža līmeni vai izrunu. Pēc Covid krīzes nodarbības tika pārceltas tiešsaistē, un tādā formātā arī turpinās. Ilgāku laiku pati biju paņēmusi pauzi, bet no septembra, kopā ar visiem skolniekiem, atsāku mācības- tiešsaistē. 

 Kādēļ valodu kursi būtu noderīgi sievietēm pēc 40?

Aicināju Janu atbildēt uz dažiem jautājumiem:

  • Cik sen Tu jau māci angļu valodu?

Es nekad nebiju domājusi, ka kļūšu par skolotāju. Atceros, skolā domāju, ka tā ir briesmīga profesija. Tagad pašai smiekli nāk atceroties. Mācīt sāku pavisam nejauši – biju viena no labākajām studentēm kursā, kad studēju angļu filoloģiju Latvijas Universitātē. Kāda mamma mūsu studiju metodiķei piezvanīja, meklējot privātskolotāju savam 12-gadīgajam dēlam. Tā kā biju sabiedriski aktīva un centīga, tad fakultātē ieteica tieši mani. 

Man izveidojās tik laba sadarbība ar šo puiku, ka drīz jau mācīju arī viņa kaimiņu un vēl pēc tam – abus viņa brāļus. Tā es sāku apsvērt skolotāja profesiju. Tas bija aptuveni pirms 10 gadiem. Tā ka valodu mācu jau 10 gadus!

  • Par angļu valodas apmācību grupu sievietēm – kā Tev radās doma par šādu grupu, un vai Tev ir arī kādas jauktās grupas?Jana Vasile

Pēc bērna piedzimšanas es varēju atvilkt elpu un saprast, kas ir tas, ko patiešām vēlos darīt. Mani sāka interesēt online biznesa joma. Pabeidzu LIAA Radošo industriju inkubatoru. Meklēju veidu, kā strādāt un vienlaikus pavadīt vairāk laika ar bērnu. Kad beidzās māmiņas pabalsts, sāku savus angļu valodas privātstundas piedāvāt internetā. Krīzes situācijas vienmēr liek iziet ārpus savas komforta zonas. Rezultātā sāku strādāt ar pilnīgi citu mērķauditoriju – sievietēm, un man tas ļoti iepatikās.

Ideja par sarunu klubu radās pavisam nejauši kādā sarunā ar kanādieti, kura šobrīd dzīvo Latvijā. Es biju noorganizējusi tikšanos, lai apspriestu draudzenes biznesa ideju. Mēs sēdējām “Spiikiizi” un viņa “izmeta”, ka es varētu sākt šeit vadīt angļu valodas sarunu klubu. Viņa jau apmeklēja līdzīgu klubiņu latviešu valodai šajās pašās telpās. Tā sākās nodarbības “Spiikiizi”, kuras pēc tam pārgāja online formātā sakarā ar Covid.

Šobrīd darbojos tikai ar sievietēm, taču nākotnē apsveru arī jauktās apmācību grupas.

  • Kā Tu domā, vai vieglāk un interesantāk ir mācīt valodu bērniem vai pieaugušiem cilvēkiem? Un vai Tu māci arī audzēkņiem bez priekšzināšanām?

Mana pieredze rāda, ka bērniem parasti nav šādu izveidojušos vai tik noturīgu priekšstatu par sevi, piemēram, “es nemāku runāt angliski”, “es slikti runāju angliski”, “visi pārējie runā daudz labāk par mani”, kas traucē apgūšanas procesu. Ar bērniem parasti tas ir tikai prakses jautājums.

Ar pieaugušajiem ir citādi – tas lielā mērā un bieži vien pat pārsvarā ir pašpārliecinātības un pašvērtības jautājums. It īpaši sievietēm. Un šeit es jūtos kā zivs ūdenī. Man patīk iedvesmot, soli pa solim likt saskatīt – “Tu vari!”, un baudīt darba augļus. Lapiņu pēc lapiņas atšķetināt to kāpostu, kur iekšā slēpjas tava pašvērtības sajūta. Kad kāda no dāmām atveras, uzplaukst jau vienas stundas laikā, tā ir fantastiska sajūta!

Privāti es pasniedzu klientiem ar ļoti dažādu līmeni – sākot ar tādiem, kam nav nekādu priekšzināšanu, un beidzot ar C1 līmeni, kas ir praktiski augstākais iespējamais līmenis, apgūstot svešvalodu, jo C2 līmenis raksturo lingvistus, kādi nav pat lielākā daļa dzimtās valodas lietotāju.

  • Tavas domas par valodu apguvi, piemēram, pēc 40 vai 50 gadiem?

Burvīgi! Ir tik daudz tiešu un netiešu ieguvumu no valodas mācīšanās, ka es esmu tikai par! Turklāt, skatoties uz savām klientēm šajā vecumā, redzu, ka viņas ir savas dzīves zenītā. Arvien skaidrāk zina, ko vēlas, apzinās savu dvēseles ceļu un nekautrējas lūgt palīdzību. Prieks ar viņām strādāt!

  •  Kā Tev šķiet, vai ir atšķirība, kā valodu apguves procesam iet cauri jauni cilvēki un, piemēram, sievietes labākajos gados?

Es jau minēju, ka ar laiku izveidojas zināmi priekšstati par to, ko es varu un nevaru. Iespējams, ir grūtāk pārkāpt pāri tai sajūtai, ka svešā valodā nevari izteikties tā, kā vēlies, un atļaut sev izklausīties “muļķīgi”. Nākas papildus valodas apguvei pārkāpt šos ierobežojošos priekšstatus, un tas laikam ir pats grūtākais!

Es bieži klausos tajā, kā dzimto valodu apgūst mans trīsgadīgais dēls – sākumā parādījās lietvārdi (mama, tete, (d)esa), tad darbības vārdi (do(d)), tad īpašības vārdi (lie(l)s, ma(z)s, krāsas) un paralēli arī teikumi (Tētis ēd desu). Viņš nebaidās eksperimentēt, pielietot jaunos vārdus, un meklēt sakarības (“Vai saldējums jāliek saldētavā, lai tas kļūtu salds?”). Šī dabiskā ziņkāre un vēlme komunicēt, kā arī jebkādu ierobežojošu priekšstatu trūkums par savu vērtību, protams, apvienojumā ar regulāru praksi un drošu vidi, ļauj valodu apgūt ļoti ātri.

  • Ko Tev pašai dod, neskaitot to, ka tas ir tavs darbs, nodarbību vadīšana sieviešu angļu valodas grupās?

Man ļoti patīk mācīties, attīstīties un pašai kļūt arvien vairāk “sev pašai”. Angļu valodas sieviešu klubs sākās kā eksperiments, vadoties pēc sieviešu vajadzībām praktizēt valodu. Tad atklājām, ka visām vislabāk patīk pašizaugsmes tēmas, un arī mani tās aizrauj. Tagad jau eksperimentēju ar dažādām ķermeņa praksēm, kas man pašai ir ļoti tuvas, jo dejošana ir mana sirdslieta un ar to saistīta arī mana otrā izglītība.

Par integrālu izglītību, kas apvieno galvu, sirdi, un rokas (angliski trīs “h” – head, heart, hand), runā arī Oto Šarmers (Otto Scharmer) no Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta. Man ir liels prieks, ka ar šīm nodarbībām radām prieku, smadzeņu treniņu un to visu sasaistām ar ķermeņa valodu. Ceļu, kā caur ķermeni piekļūt sev, izjūtu kā savu misiju. Kāpēc lai to neapvienotu ar angļu valodu, kas cilvēkiem šobrīd tik ļoti nepieciešama?

  • Vai pēc Tavām domām, ir liela atšķirība valodas apguvē uz vietas, esot kopā, vai tiešsaistē?

Nedomāju, ka angļu valodā šim ir liela atšķirība, tomēr klātbūtnei ir kaut kāds maģisks aspekts – vēl vairāk ķermeņa valodas nianšu, sajūtu telpā, skatienu acīs, žestu, kas tiešsaistē nav tik jūtams.

  • Iedomājies sevi pēc 40…kā Tu domā, ko Tu pati vēlētos vēl apgūt mūža otrajā pusē? 

Līdz 60 gadiem vēlos izstrādāt pati savu tehniku, kas palīdzēs cilvēkiem iet pretī apgaismībai. Izklausās pēc ļoti liela mērķa, tomēr to izjūtu kā savu J

 Kādēļ valodu kursi būtu noderīgi sievietēm pēc 40?

Ja vēlies pievienoties Weekly Woman's Club vai interesē angļu valodas apguve vai uzlabošana, sazinies ar Janu:

Jana Vasile: 26483536, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Facebook: https://www.facebook.com/englishformotivatedclients

 Angļu valodas grupa

Attēls no Facebook ar parakstu: "Jau 7 mēnešus brīnišķīgā Jana Vasile mums saka: Yes! You can speak English!- un mēs viņai ticam!"