user_mobilelogo

Jau esmu rakstījusi par savu pieredzi meditācijas retrītos Meditācijas namā Lūžņā. Līdzīgā veidā Lutera draudzes namā Torņakalnā, tikai saīsināts vienas dienas robežās (no pl. 8.30-17.30) un tepat Rīgā, notiek pasākums, ko sauc par Kontemplācijas dienu. Šoreiz gribu dot nelielu ieskatu bez personiskas iedziļināšanās būtībā, par šo Kontemplācijas dienu Torņakalnā. Varbūt ir cilvēki, kam tas interesē, bet kas nezina, vai var tur piedalīties, kā tas viss notiek.Kontemplācijas diena Torņakalnā

Par šo pasākumu  uzzināt un arī pieteikties var mājas lapā luteradraudze.lv . Nav noteikti jābūt Lutera draudzes loceklim, bet pieteikties vajadzētu laicīgi, jo interese ir diezgan liela un pastāv iespēja, ka vairs nav brīvu vietu. No personīgās pieredzes varu ieteikt mazliet sevi noskaņot šim pasākumam - ieplānot, lai nekas šajā dienā netraucē, nekādi telefona zvani nav gaidāmi, un var visu atstāt ārpusē, visas nepabeigtās lietas un rūpes uzticēt Dieva ziņā, lai šajās stundās vari visu sevi veltīt klusumam un Dieva klātbūtnei. Pasākums notiek modernajās un mājīgajās draudzes nama telpās. Telpās jāuzturās klusos apavos, čībās vai zeķēs, lai neradītu troksni un telefons jāizslēdz pilnībā vai jāatstāj garderobē. Dalībnieku miera un drošības labā draudzes nams šajā laikā ir slēgts. 

Dienas gaitā meditācijas seansi mainās ar lekcijām. Pašā sākumā ir iepazīstināšana ar meditācijas praksi, ar to, kam domāta šāda kontemplācijas diena, ieteikumi un padomi. Tad seko 25 minūšu ilga meditācija.Tas notiek meditācijas zālē, kur visi dalībnieki sēž uz paklājiņiem un spilveniem, bet kam tāda poza sagādā grūtības- uz krēsliem. No ārpuses šajā klusumā gan ielaužas pa kādām skaņām, pa laikam garām aizdun vilciens. Bet tie nav īstie traucēkļi, jo kā teica mācītājs- klusums ir AIZ šīm skaņām. Īstie traucēkļi ir mūsu izklaidīgās domas, nemierīgais prāts, dažādas ķermeņa izpausmes. Nekas no tā netiek apspiests vai ar varu nomākts, galvenais ir ļaut domām aizpeldēt un atgriezties šeit un tagad. Vēlāk dienas gaitā notiek divas stundu ilgas meditācijas un noslēgumā vēl viena pusstundu ilga. Starp šīm meditācijām ir divas apmēram stundu garas mācītāja lekcijas- katrā kontemplācijas diena par savu tēmu. Šoreiz tā bija tēma "Personības izaugsmes ceļš kristīgajā tradīcijā" . Šīs lekcijas var atrast turpat, kur visus Lutera draudzes mācītāju sprediķu un lekciju ierakstus - Mediatēkā. Manuprāt, šī ir vienreizēji vērtīga iespēja noklausīties interesējošo lekciju vai sprediķi sev piemērotā laikā. Materiālu arhīvs ir bagātīgs. Protams, klātienē klausoties lekciju, tās saturu bagātina mācītāja personības klātbūtne, skatiens, žesti.

Pārtraukumā visiem tiek piedāvātas siltas veģetārās pusdienas- vienkāršs, garšīgs ēdiens, bet visas dienas gaitā ir pieejama kafija, tēja, maizītes.

Katras Kontemplācijas dienas neatņemama sastāvdaļa ir Svētā Vakarēdiena dievkalpojums noslēgumā. Arī tas notiek draudzes nama telpā pēc īpašas liturģijas. Un pēc tā vēl seko meditācija un diena ir noslēgusies. Katra paša ziņā ir, ko šī klusuma, meditācijas un pārdomu diena ir devusi. Bet ceļš nebeidzas, mēs ejam pa to tālāk, atjaunoti, mierīgi, iedvesmoti un priecīgi.

 Klusuma spēks