user_mobilelogo

Kā nodarbināt bērnus vasarā

Kas bērniem prieki, vecākiem daždien rūpes. Vasara ir tāds laiks, kad bērni, ieguvuši brīvību, labprātāk drasē svaigā gaisā, biežāk piemirst savus tehnoloģiju brīnumus, vairāk tiekas cits ar citu, pat izgudro spēles. Turpretim vecāki diezin vai varēs cerēt uz trīs mēnešus garu atvaļinājumu, lai varētu nodarboties ar saviem lolojumiem. Nezvanīsi taču bērnam uz mobilo ik brītiņu, lai pārliecinātos, ka ar viņu viss kārtībā! Šī pretruna sagādā galvassāpes ne vienai vien mammai un ne vienam vien tētim. Pastāv vismaz piecas dažādas iespējas, kā risināt šo problēmu.

 

1. Lūdzu, lieliska iespēja – visai ģimenei apceļot Latviju, ar nakšņošanu teltīs, vakariņām pie ugunskura, makšķerēšanu, peldēšanos upēs, ezeros vai jūrā, uz brīdi varbūt izraujoties ārpus dzimtās zemes robežām, kaut vai uz kaimiņvalstīm vai, ja uzkrāti pietiekami līdzekļi, arī kaut kur tālāk.

Šajā gadījumā personīgā automašīna ir gandrīz obligāta, un, gribam to vai nē, tā jāparūpējas par degvielu, drošas stāvvietas, nogurums, nakšņošanas vietas. Iespējams izmantot sabiedrisko transportu, bet ilgstoši būt atkarīgam no tā maršrutiem un sarakstiem.

2. Ja ir vecvecāki, iespējams, viņi būs priecīgi uz kādu laiku uzņemt mazbērnus, gādāt par viņiem, pieskatīt un apmīļot.

Tomēr diezin vai tas būs ērti visas vasaras garumā. Turklāt, lai cik mīļi būtu vecvecāki, mūsdienu bērnam ātri var uzmākties garlaicība, un tad galvā sāk līst visādas blēņas.

3. Algot bērnu pieskatītāju?

Arī tā ir izeja, ja vien jums ir pilnīga pārliecība, ka cilvēks ir uzticams un nav guvernante-diversante. Atrast auklīti uz 3 mēnešiem ir laikietilpīgs process un noteikti jāpārbauda vai auklīte ir uzticama, un jāpārliecinās par to, kas notiek mājās.

4. Kā iespēja ir organizēt vecāku kooperatīvu, kad vairāku ģimeņu vecāki apvienojas un pēc kārtas pieskata visu bērnu bariņu?

Bet vecākiem jābūt gataviem pietiekami uzticēties no vienas puses un uzņemties atbildību no otras!

5. Laba iespēja ir vasaras nometnes.

Vienīgās raizes būs izvēlēties īsto. Kā variants ir dienas nometnes, kur bērns no rīta tiek atvests un, dodoties mājup no darba, vecāki arī viņu ved mājās – paēdušu, apmierinātu, jaunu iespaidu un ideju pārpilnu. Piemēram, nometnē Brīnumzeme interesanti būs gan aktīviem bērniem, kas nemitīgi kustas, skrien, lēkā, gan mierīgākiem, kam labāk patīk pasēdēt, kaut ko izveidot, palasīt, piedalīties prāta spēlēs. Šīs nometnes pieteikšanās anketu aizpildīt un papildu informāciju iegūt var mājas lapā: https://www.dienasnometne.lv/nometne.

Lai nu kā, vecāku stāvoklis ir sarežģīts: no vienas puses, gribas mazliet atpūsties no bērniem un ļaut viņiem padzīvoties savā vaļā. No otras puses, droši vien jau pēc īsa atpūtas laiciņa gan vecākiem, gan bērniem gribēsies kopā pavadīt vismaz vakarus un brīvdienas, aiziet uz kino vai teātri. Situācijas ir dažādas un ģimenes ir dažādas, iespējas kā piepildīt šo skaisto vasaras laiku ir daudz, tikai jāspēj izvēlēties īsto un pareizi katram sev.

Daži padomi, sagaidot Lieldienas ar skaistām pašu krāsotām olām!

Avots: Cool Craft Hunting oficiālā lapa

Olu krāsošana   Mums visām jau kopš bērnības zināmais klasiskais krāsošanas veids sīpolu mizās. Lai iegūtu dažādus ornamentus, virsū var likt jau ari tik ierastos augus, lapas un ziedus, bet var arī      uzlīmēt uzlīmi un iegūt sirsniņas, taureņus, zvaigznītes u.tml.

Bioloģijas zinātņu doktore, Latvijas Valsts universitātes bioloģijas un mikrobioloģijas institūta vadošā pētniece Ilmāra VĪNA. 

Kad bērns ienāk pasaulē, viņam jābūt veselam un stipram. Tomēr, kā apgalvo statistika, 1/3 daļa mazuļu jau piedzimst slimi, bet skolas vecumā jau 95% bērnu novērojamas novirzes no normas. Viens no tā iemesliem slēpjas vielmaiņas traucējumos, kurus var novērst ar uztura bagātinātāju palīdzību.

Par ko runā pieredze

Ar uztura bagātinātāju palīdzību novēršami tādi faktori kā nogurums un apātija, depresija un psihozes, samazinās negatīvā stresa ietekme, paaugstinās imunitāte, organisma spēja pretoties saaukstēšanās un infekcijas slimībām. Uztura bagātinātāji labvēlīgi ietekmē veselu kaulu, zobu, matu, ādas attīstību, nostiprina atmiņu, kalpo intelekta attīstībai. Uzlabojas organisma stāvoklis kopumā, parādās dzīves prieks. Daudzi vecāki atzīmē, ka pazūd tāda pataloģija kā enurēze /urīna nesaturēšana nakti/ pirmsskolas un skolas vecuma bērniem. Tam visam ir zinātnisks pamats.

Cilvēka organisms - tā ir sarežģīta ķīmiska laboratorija, kurā nepārtraukti norisinās ķīmiskās vielmaiņas reakcijas. Ja tā noris pareizi - cilvēks ir vesels, bet, ja kaut kas nojūk, cilvēks saslimst. Lai šīs reakcijas norisinātos bez traucējumiem, organismam ar ikdienas pārtiku jāuzņem dažādi mikroelementi, vitamīni un citas vielas, kurām jābūt stingri dabas noteiktās proporcijās. Kad kāda no vielām nav noteiktā daudzumā, vai tiek izjauktas proporcijas, ķīmisko reakciju gaita organismā mainās, kas arī izsauc slimības. Vielas savstarpēji iedarbojas un pastiprina viena otras aktivitāti. Lūk kādēļ tik svarīgi lietot vitamīnu un minerālu preparātus kompleksā. 

Lai nodrošinātu bērna organismu ar aktīvām vielām,   viņam jāapēd aptuveni  1,5kg svaigu dārzeņu katru dienu, taču tas nav reāli. Parasti bērni saņem uzturu ārpus mājas, bet "sabied¬riskās" ēdināšanas kvalitāte neatbilst tam, kas bērnam būtu vajadzīgs: termoapstrādes un konservācijas laikā daudzas organismam vajadzīgas vielas /jods, hroms, selēns/ zūd, samazi¬nās to aktivitāte. Tostarp bieži vien pusdienas tiek aizstātas ar čipsiem un konservētiem dzē¬rieniem /Coca-cola un tml./, kas satur mākslīgus uzbudinātājus, kuri negatīvi ietekmē bērna organismu. 

Bērna uzturs

Bioloģiski aktīvi uztura bagātinātāji arvien vairāk un vairāk ienāk mūsu dzīvē. To lietošana ir tikpat neizbēgama kā jaunas tehnikas, kompjūteru, mūsdienīgu televizoru un jaunu komunikācijas līdzekļu izmantošana. Bez šīs jaunās pieejas uzturam mūsu nākotne nav iedomājama. Vajadzētu tikai iemācīties orientēties uztura bagātinātājos un pareizi tos pielietot.

Jaunām māmiņām jāzina: tieši bērnībā - gadus 20-30 uz priekšu veidojas cilvēka veselības bāze. Lai bērniņš izaugtu stiprs, vesels, un psihiski līdzsvarots jau mātes miesās, būtu jālieto ne tikai pieaugušajiem paredzētos uztura bagātinātājus, bet arī bērnu uztura bagātinātāji, kas ar asinīm nonāk mazuļa organismā. Bērna uztura bagātinātājus ieteicams lietot laikā, kad bērns tiek barots ar krūti, jo tie labvēlīgi ietekmēs bērna organismu, nonākot tajā ar mātes pienu. Kad mazulis paaugsies, viņš jau pats varēs tos lietot katru dienu.

Kuri vitamīni un mikroelementi bērna organismam vajadzīgi vispirms?

Katram no tiem ir sava pamatfunkcija, kā arī dažas papildfunkcijas. Piemēram, lai augtu vajadzīgs A vitamīns, normālai smadzeņu attīstībai un funkcionēšanai  B vitamīni, kā arī D vitamīns. Taču vitamīns D strādā tikai kompleksā, tam vajadzīgs C, K, E, B9 vitamīni. Stresa un spriedzes noņemšanai nepieciešami B grupas vitamīni un magnijs, kas, savukārt, ātri izmantojas, jo vajadzīgi organismam ne tikai stresa gadījumos, bet arī slikta garastāvokļa novēršanai. Parasti bērni izaug lielos kolektīvos, silītēs un bērnu dārzos, kur ir ļoti trokšņains un bērnu tas slikti ietekmē. Ne vienmēr viņš var sevi realizēt kā personība, un tas viņu traucē. Skolā psihoemocionālā slodze ir vēl lielāka. Kā zināms, stresa situācijās organisma nepieciešamība pēc vitamīniem, mikroelementiem un citām bioloģiski aktīvām vielām pieaug. Šajā situācijā tās profilaktiskās devas, kas ir apstiprinātas Vispasaules veselības aizsardzības organizācijā un attiecas uz visiem bērnu uztura bagātinātājiem, ir par maz.

Lai pilnīgi formētos kauli, bērna organismam vajadzīgs kalcijs, fosfors, magnijs, D, C, E, un K vitamīni.

Ļoti svarīgas ir attiecības starp vielām. Ja, piemērām, kalcija devu pieņem par 1 vienību, tad fosfors vajadzīgs 1,5 devas, bet magnijs apmēram 1/2 vai 3/4. Tas attiecas uz visiem vitamīniem un mikroelementiem, jo tie strādā tikai kompleksā un tikai attiecīgās proporcijās. Izrēķināt tās pašiem nav pa spēkam, un arī ne katrs ārsts to varēs izdarīt.

Tāpēc dažādu valstu vadošie zinātnieki ir izstrādājuši uztura bagātinātājus bioloģiski aktīvu piedevu veidā, kas satur visus organisma attīstībai nepieciešamo vielu kompleksu. Tādās piedevās tiek ievērots ne tikai cilvēka vecums, bet arī klimatiskās zonas, kurās cilvēki dzīvo.

Cik vitamīnu vajadzīgs?

Nesen Krievijas Medicīniskās akadēmijas zinātnieki izrēķināja, ka šodien profilaktiskās normas pirmsskolas vecuma bērnam jau ir nepietiekamas. Tās nodrošina organisma vajadzības tikai par 50%, bet kad bērns sāk apmeklēt skolu, šis procents sarūk līdz 30%, t.i., bērna uztura bagātinātāju devu droši var palielināt. Vislielākajai tai jābūt pusaudžu /9-13g./ un jauniešu /14-18g./vecumā.

Interesanta ir Indijas pieredze. Tur bērniem vecumā no 1-5 gadiem vienu reizi 6 mēnešos nozīmē ārstniecisko kursu 40 A vitamīna devu veidā, t.i.,40 reizes vairāk kā vajadzīgs pieaugušam organismam. Pēc šāda kursa stipri samazinās visu šim vecumam atbilstošo saslimšanu skaits /saaukstēšanās, pāruzbudinātība utt., uzlabojas redze.

Tas nenozīmē, ka es rekomendēju visiem vecākiem patstāvīgi ķerties pie tādiem mēriem. Vienkārši tas ir pierādījums tam, ka uztura bagātinātāju profilaktiskās devas, kas noteiktas pasaulē, pastāvīgi tiek pārskatītas.

Kā nosargāt bērnu no slimībām

Vide, kurā mēs atrodamies, ir pilna ar mikroorganismiem un slimību ierosinātājiem. Mūsu organisma labākais ārsts ir imunitāte, tā arī spēja uz pašaizsardzību, bet bērna vecumā tā vēl ir nestabila, tā kā attīstās tikai ar gadiem. Tādēļ bērni tik bieži slimo. Bioloģiski aktīvo vielu komplekss ir daudzkomponentu, kas stiprina imunitāti - vitamīni A, E, C, mikroelementi - kalcijs, magnijs, cinks, selēns un hroms.

Latvijas augsnē selēns un hroms ir nepietiekamā daudzumā, tātad tie ir nepietiekami arī augos un dzīvnieku izcelsmes organismos, no kuriem mēs pārtiekam. Latvijas ūdeņos ir nepietiekami fluora, kas nepieciešams bērniem organismam, lai veidotu un nostiprinātu zobu emalju.

Bērnu uztura bagātinātāji parasti tiek radīti garšīgu konfektīšu veidā, kuras bērni ēd labprāt. Tās ir vienkāršas lietošanā un tai pašā laikā ļoti efektīvas laikā, kad nav citu iespēju aizsargāt un stiprināt bērna organismu.

Izstādes Expo-2000 (Hannoverē) paviljonā "Veselības aizsardzība" jau 2000.gadā izskanēja Vispasaules veselības aizsardzības organizācijas galvenā tēze - "Profilakse - tā ir vienīgā pareizā un nepieciešamā pieeja mūsu veselībai uz šodienu".

Pagaidām nav mūsu spēkos strauji uzlabot apkārtējo vidi, samazināt piesārņojuma līmeni atmosfērā un likvidēt labvēlīgo augsni stresa situāciju veidošanās. Vienīgā izeja ir iemācīties stiprināt organismu, lai tas varētu tikt galā ar apkārtējās vides agresiju. Slimam organismam tas nav pa spēkam. Mūsu laikos var izdzīvot tikai stiprs organisms, ar augsti attīstītu intelektu. Tas nozīmē, ka mūsu uzdevums ir aizsargāt to ar profilaktisko līdzekļu palīdzību, pie kuriem pieskaitāmi bioloģiski aktīvie uztura bagātinātāji. Veidot tādu aizsardzību vajag arī mūsu bērniem. Tā ir viņu izdzīvošanas ķīla nākotnē.

Bērnam jābūt veselam 

 

 

Nebeidzamā dzīves steiga bieži izmet mūsu izplānoto laiku miskastē. Mēs aizvien skrienam, jo nav paspēts izdarīt to un šo. Vienmēr būs kāds darbs, kuru mēs nepaspēsim, vienmēr būs kāda lieta, kuru vajadzēs pabeigt tieši tagad un vienmēr vēl nedaudz pietrūks laika. Būtu pēdējais brīdis pamosties un saprast, ka laiks mums netiks dots vairāk, mums ir tieši tik daudz laika, kā jebkuram citam, bet mūsu izvēle ir, ko mēs ar to darām. 

Mūsu bērni aug, viņiem laiks mainās katru dienu. Un katru dienu viņu dzīves laikā mēs izdarām kādu ierakstu. Kāds tas būs šodien? Neļausim, lai šīs dienas ieraksts būtu kārtējais: "pagaidi, man tagad nav laika". Atcerēsimies, ka mēs paši nosakām to, kā izmantojam savu laiku, un tas laiks, kurš tiek pavadīts kopā ar bērniem, nekad nav izniekots, tieši otrādi, tas ir kā ieguldījums viņu dzīves bankās, kas ir daudz kas vairāk nekā papildus nauda mūsu makā.

 

Mūsu bērni aug...

"Māci savam bērnam viņa ceļu, no tā viņš neatstājas arī tad, kad viņš jau vecs kļuvis." [Salamana pamācības 22:6]

"Tēvi, nekaitinait savus bērnus, bet audzinait un pamācait tos būt paklausīgiem Tam Kungam." [Efeziešiem 6:4]

"Lai tavs tēvs un tava māte priecājas, un lai līksmojas it īpaši viņa, kas tevi dzemdējusi! Dod man savu sirdi, mans dēls, un lai mani ceļi tavām acīm labi patīk!" [Salamana pamacības 23:25-26]

"Lidmašīnu ražotāji veido detaļu un mezglu krājumus. Nav iespējams līdzīgā veidā izveidot bērna vajadzību uzkrājumu. Bērni nav veidoti no tērauda, plastmasas un saplākšņa...tos nevar sakraut stūrī un likt viņiem gaidīt montāžas dienu, kad visas nepieciešamās dzīves detaļas tiks saliktas kopā. Kamēr viņi gaida, viņi aug, viņiem ir vajadzības.Un pastāv arī noteikti izpildes termiņi. Kalpot bērnam viņa vajadzībā vienu dienu par vēlu var būt tikpat bezcerīgi, kā iekāpt vilcienā, kura atiešanas laiku esi nokavējis par vienu minūti..." [Nezināms]

"Ja es varētu uzkāpt Atēnu visaugstākajā vietā, es paceltu savu balsi un sacītu:" Dārgie pilsoņi! Kādēļ gan jūs esat gatavi apgriezt apkārt ikvienu akmeni, lai tikai uzkrātu bagātību, bet tik maz gribat rūpēties par saviem bērniem, kuriem jums tas viss kādu dienu būs jāatstāj?"" [Sokrāts]

"Daudzas lietas var pagaidīt. Bērni ne. Šodien viņu kauli veidojas, viņu asinis riešas, viņu sajūtas attīstas. Viņiem mēs nevaram sacīt "rīt". Viņu vārds ir "šodien"." [G.Mistral]

"Audzinot bērnus, tērē divreiz mazāk naudas un divreiz vairāk laika." [O.Harness]

 

Ne vecākus, ne bērnus mums nav iespēja izvēlēties. Kādam paveicas gan ar vieniem, gan ar otriem – tad ģimene dod mīlestību, mieru, atbalstu, drošības sajūtu. Citiem tāda laime negadās, un tad ir sajūta, ka vecāki tevi ir adoptējuši, vai arī, ka bērns ir citplanētiešu iesūtīts ģimenē.

Vai ir viegli mīlēt savu bērnu?

Nav pieņemts skaļi runāt par to, ka kāds nespēj pieņemt un no visas sirds mīlēt savu bērnu. Tomēr daudzi vecāki šādas sajūtas piedzīvo.Vai viegli mīlēt savu bērnu?

Turklāt, jo lielāks bērns aug, jo grūtāk dažiem ar viņu sadzīvot, plaisa  attiecībās palielinās. No tā cieš gan vecāki, gan arī bērni. Vecāki sevi šausta par to, ka, pieauguši būdami, nespēj tikt galā paši ar savu bērnu, bet bērns netic savam vērtīgumam, spējām, meklē atbalstu un sapratni ārpus ģimenes. Tā daži bērni sāk klaiņot, citi pamēģina alkoholu vai meklē piedzīvojumus un aizmiršanos narkotikās, datorspēlēs, sāk smēķēt.

Kas vispār var vienot divus cilvēkus pēc 40 gadu vecuma, kuriem jau ir dzīves bagāža. Kā saprast, vai laiks lieki netiek tērēts tukšām un bezcerīgām attiecībām. Vai attiecības vispār ir domātas kam vairāk, nekā tikai bērnu radīšanai? Divus cilvēkus, kas satiekas pēc 40, var vienot un šķirt tieši tas pats, kas 20 vai 70 gados.

Jebkurš cilvēks ļoti vēlas būt mīlēts, saprasts, būt īsts, būt par sevi pašu. Ikviens gLaimīgas attiecības dzīves briedumārib dzīvot attiecībās bez strīdiem, pārmetumiem, pazemojuma, saņemt atbalstu un iedrošinājumu, novērtējumu paveiktajam. Saņemt glāstus, mīļi pieglausties, iedot un saņemt bučiņu. Dot savu, varbūt atšķirīgu, bet otram pieņemamu pasaules redzējumu. Saskaņa ir tad, kad abiem ir līdzīgi mērķi un metodes, ar kādiem tos sasniegt, abiem pieņemams un patīkams sekss, brīvā laika pavadīšana, sadzīves rūpes, sarunas, kopīga darbošanās abiem tuvā jomā vai katram savā, neierobežojot un cienot otra cilvēka brīvību. Tad, kad to attiecībās nesaņemam, sākam filozofēt, aizmālēt sev acis, ka nekas tāds jau vispār neeksistē un nemaz nav iespējams.