user_mobilelogo

Kad mēs kļūstam vecākas, mūsu ķermenis mainās, un mūsu mati nav izņēmums. Daudzas sievietes, gadiem ejot, pamana atšķirības savos matos, sākot no tekstūras izmaiņām līdz krāsai un biezumam. Bet kas ir pilnīgi normāla novecošanās procesa daļa un kurš ir nopietnāks signāls? Mēs runājām ar dažiem matu kopšanas speciālistiem, lai noskaidrotu, kāpēc šīs izmaiņas notiek, un ko mēs varam darīt, lai uzlabotu mūsu matu veselību, gadiem ejot. Kā mainās matu veselības stāvoklis pēc 40

Matu izkrišana

Ņemot vērā to, ka matu izkrišana var būt visnopietnākā pārmaiņa, ko jūs pamanāt, kad esat labākajos gados, sāksim ar to. Pirmkārt, ir svarīgi saprast, ka jūs neesat vienīgā, kam ir šādas problēmas. Matu izkrišanas problēma ir aktuāla ļoti daudzām sievietēm un vīriešiem, un apmēram pusei cilvēku pēc 50.

Bet kad matu izkrišana ir pārāk nopietna problēma? Ir pilnīgi normāli zaudēt 100 matus dienā, bet, kad augšanas periods kļūst pārāk īss, un mati izkrīt pārāk ātri, varat pamanīt pārmērīgu izkrišanu. Otra brīdinājuma pazīme, kas liecina par matu izkrišanu, ir, kad saņemat matus zirgastē, tā ir jūtami plānāka, vai arī matu sukā palikušie daudzie mati.

Kāpēc mūsu mati mainās līdz ar vecumu

Tātad neliela matu izkrišana ir normāla, bet kāpēc tā - kopā ar tekstūras izmaiņām mūsu matos - notiek vispirms? Šīs izmaiņas var būt ģenētiskas, bet jūsu uzturs, dzīvesveids un veids, kā kopjat matus, arī ir nozīmīgi faktori. Līdztekus tam, matu speciālisti skaidro hormonu līmeņa izmaiņas, kurām ir liela nozīme - grūtniecība, kontracepcijas līdzekļi un menopauze, kas var ietekmēt matu ciklu.

Ja jūs nemitīgi mainīsiet un izmēģināsiet dažādas diētas, ka tas varētu būt vēl viens iemesls jūsu matu izmaiņām. Lai iegūtu iespējami veselīgus matus, uzturā jālieto produkti, kas satur daudz B vitamīnu, kā arī biotīnu, cinku, dzelzi un E vitamīnu.

Un, protams, stress var nopietni ietekmēt jūsu matu veselību un kvalitāti. Ilgstošs vai spēcīgs stress vai slimība var piespiest ķermeni palēnināt matu augšanu, lai veicinātu citu orgānu darbību.

Matu veselība pēc 40

Vislabākais matu stāvoklis ir jaunībā, agrajos 20. Vēlāk, ap 30 gadu vecumu daudzas sievietes uzsāk ģimenes dzīvi, un grūtniecība, dzemdības un barošana ar krūti maina hormonus organismā, kas var būtisi ietekmēt matu ciklu, izraisot izkrišanu un lūšanu. Grūtniecība ietekmē arī eļļas dziedzerus, kas ieeļļo un mitrina matus, grūtniecības laikā matiem kļūstot spožākiem un skaistākiem, kam seko liela pārmaiņa pēc dzemdībām, kad mati kļūst blāvi un trausli.

40 gadi

Daudzas sievietes 40 gadu vecumā ir aizņemtas gan profesionālajā, gan personīgajā dzīvē, jo bieži ģimene un karjera konkurē uz laiku. Tā rezultātā rodas vairāk stresa un mazāk rūpju par sevi, kas savukārt ietekmē matus.

Matu saknes arī kļūst trauslākas un ir tendētas uz lūšanu, kad jums ir 40. Daudzas sievietes 40 gadu vecumā regulāri krāso matus, kas var sabojāt un vājināt matus vēl vairāk.

50 gadi

Daudzām sievietēm 50 gadu vecumā sākas menopauze, kas izraisa īsāku matu ciklu. Dažas sievietes šajā vecumā nosirmo un viņu mati ir trauslāki.

60 gadi

Šai laikā menopauze parasti ir beigusies, un tas nozīmē, ka daudzām sievietām kritīsies estrogēna daudzums un pieaugs testosterona līmenis. Testosterons var ietekmēt sieviešu folikulus tādā pašā veidā, kā dažiem vīriešiem. Ar 60 gadiem sievietes mati kļūst vēl trauslāki, tāpēc tik daudzas šajā vecumā izvēlas īsāka griezuma frizūru.

Kā saglabāt matus veselus

Ņemot vērā to, kā stress var ietekmēt mūsu matu augšanu, mums jādara viss iespējamais, lai saglabātu zemu stresa līmeni. Runājot par matu kopšanu, speciālisti iesaka tos mazgāt ik pēc trim vai četrām dienām, jo pārmērīga mazgāšana var noņemt matiem dabīgās eļļas, kas tiem nepieciešamas, un veicināt matu izkrišanu.

Vingrošana veicina vielmaiņu, un tas var palīdzēt arī matu augšanai. Speciālisti iesaka izvairīties no spēcīgām ķīmiskām procedūrām. Uzturā ieteicams lietot daudzveidīgus produktus, un matiem īpaši drauzīgie vitamīni un minerālvielas ir:

• biotīns (olu dzeltenumi, mandeles, lauku sviests, diedzējumi, u.c.)

• B grupas vitamīni (zaļie dārzeņi, rieksti, olas, gaļa, orgānu gaļa, sēnes, u.c.)

• selēns (brazīlijas rieksti, zivis, u.c.)

• cinks (austeres, ķirbju sēklas, indijas rieksti, orgānu gaļa, ingvera sakne, u.c.)

• dzelzs (gaļa, zaļumi, bietes, granātāboli, u.c.)

• C vitamīns (ogas, kivi, citrusi, zaļumi, kāposti, paprika, u.c.)

• D vitamīns (zivis, lauku sviests, olas, sēnes, saule)

• omega-3 taukskābes (zivis, lauku olas, valrieksti, linsēklas un to eļļas, u.c.)

• Olbaltumvielas (gaļa, olas, zivis, pākšaugi, proteīnu piedevas, u.c.)